hakkimizda : MakkasComTR
Hakkımızda
1963 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde o günlerin beyaz eşyası ve  hırdavatları sayılabilecek  radyo, dikiş makinası, pompalı lüks lambalar, elektrik tesisat malzemeleri, patos kayışları, benzinli ve dizel su motorları, mısır taneleme makinaları, bunlara ait yedek parçalar gibi malzemelerin satışıyla ticari hayata merhaba diyen işletmemiz kıymetli büyüğümüz Mansur YILMAZ tarafından kurulmuştur.

Kuruluşunun ilk  yıllarından itibaren ürün yelpazesi zamanın şartlarına göre değişmiş, tarımın gelişmesiyle mibzer, pulluk, diskaro, römork, traktör satışına ilave olarak sonraki yıllarda motosiklet ve otomobil satışı da gerçekleştirilmiştir.

1969 yılında örnek olabilecek ortaklığı ve yönetim paylaşımını günümüze adar başarıyla sürdüren (bizlerin Musa dayısı) sevgili büyüğümüz Musa Süleymanoğlu'nun işletmeye katılımıyla firma unvanları sırasıyla  kollektif, limited ve  anonim şirketlere dönüştürülmüştür.

1970'li yılların başında firmamız Samsun'da   şube açarak büyümesini sürdürmüş, açılan şubede Samsun ve civarında dizel benzinli ve elektrikli su pompaları ve bunlara ait tarımsal sulama ekipman ve yedek parça ihtiyacının % 90'ı gibi oldukça yüksek sayılabilecek oranı karşılanmıştır.  Ayrıca marangoz makinaları, kaynak makinaları, kompresörler, rulmanlar gibi ürünlerin satışı da gerçekleştirilmiştir. 

Firmamız geçmişinde Honda, Yamaha, Aksa, Güçbir, Genpower, Cat, Köhler, Emsa, Teksan, Kawasaki, Çukurova, Hyundai, Palmera gibi markların satışını; ayrıca Sadal , Mapaş, İthal Makina, Civaner, Basmacıoğlu, Kolay Makine, Barboros Motor, Semak gibi firmaların ithalatını gerçekleştirmiştir.

Bölgenin Türkiye'nin iki büyük ovasına sahip olması, elektriğin hızla tarımsal alanlara yayılması bu konudaki tecrübelerin artması su pompaları imalatı fikrinin oluşmasına neden olmuş, büyük bir özveriyle çalışılarak DOMAK su pompalarının imalatı başlamıştır. Çok titiz bir çalışma ile ürün kısa zamanda yurt çapında aranan bir marka olmuş DOMAK A.Ş. adıyla ayrı bir firmaya dönüştürülmüştür.

Firmamızın diğer iştigal kollarından biri olan dizel su motorları yedek parça satışı o günün zor şartlarına rağmen (ambar, kargo her noktaya ulaşmıyordu) tüm ülkeye sıcak satış yani sevkiyat araçlarımızla anında teslim yapılarak bir ilk başlatılmış yüzlerce bayi oluşturulmuştur. Bu ürün çeşidine kısa zamanda otomotiv yedek parçaları, piston, segman, subap, mazot pompası elemanları da ilave edilmiştir.

Bu iş kolunda ikinci nesilin ticaret hayatına atılması firmanın pazar payını artırmış kurumsallaşma bilincinin oluşmasına neden olmuştur. Bu bilinçle hareket diğer firmalarımızın doğmasını sağlamıştır.

1997 yılında bahçe aletleri ithalat ve pazarlaması için TARIM MARKET A.Ş. ticaret hayatına atılmış, takip eden yılda ise kurucumuz Mansur YILMAZ tarafından ülkemize tamamen ithal yollardan gelmekte olan Su filtrelerinin imalatı SUFİL markasıyla gerçekleştirilmiştir. Bugün  hem yurtiçi hem yurtdışı satışı başarıyla sürdürülmektedir.

Ticari faaliyete ilk başlayan firmamız DOĞAN MAKİNA A.Ş. her çeşit su pompaları, hırdavat, bahçe aletleri, tarım aletleri vs. gibi binlerce ürün  çeşidiyle satışını sürdürmektedir.

Yem karma ve dağıtma makinaları, dizel ve benzinli su motorları, motorlu tırpan, atomizör, jeneratör, elektrikli ve benzinli çim biçme makinalarını, Almanya, İtalya, Japonya ve Çin'den ithal ederek tüm yurda pazarlamasını yapmaktadır.

Şirketler grubumuzun oluşturduğu AR-GE bölümüyle çalışmalarını titizlikle sürdürmekte Dünya   teknolojilerini yakından takip ederek her konuda kaliteyi hedeflemektedir. Bu konuda en büyük güvencemiz üçüncü nesil  yöneticilerin de yönetimde yer almasıdır. Bugün üç nesil bir arada çalışıyoruz, nice üç nesillerin bir arada çalışması en büyük dileğimizdir.